Életre kelt ékszerek

Életre kelt ékszerek

Farkas Bea ötvös. Ékszerei nemcsak azért egyediek, mert nem szériában készülnek, és mindegyik egyszeri, önálló alkotás. Azért is különlegesek, mert nevük és történetük van. Ebbe a világba enged most Bea betekintést számunkra egy-egy alkotásán keresztül.

Kifolyik a kezemből az idő

Alpakkából készült, ami egy kicsit talán ridegebb anyag. A hátoldala ezüst, mert az alpakka foghat, nyomot hagyhat a kézen. Karakteres megjelenése mellett van benne valami rejtélyes, megfoghatatlan. A lyukakon bármi be-és elszivároghat, ugyanúgy, ahogy egy látszólag jól strukturált napon is történhet valami váratlan, ami felborítja az idő tervezett rendjét.

Hullám

Egy darabból készült, faragott corian. Mintha természetes anyag lenne a maga finom rajzolatával, mint egy vízkoptatta kavics, holott mesterséges anyagból készült. Sötétebb tónusú bőrön különösen jól mutat.

A leghosszabb éjszaka

Az alap egy szép fényű holdkő, fekete turmalinnal a közepén; a foglalat kicsit elemeli a kézről, így még nagyobb hangsúlyt kap. A gyűrűsín kissé szokatlan formájú, D-alakú. December közepén készítettem, ez és a holdkő közösen hozták a nevét. Többen azt jósolták, hogy mivel viszonylag nagy, nem lesz hordható. De az én tapasztalatom az, hogy minden ékszer megtalálja a maga gazdáját. Tavasszal egy vásáron jött egy hölgy, aki gondolkodás nélkül nyúlt egy szokatlanul nagy gyűrűért, az ujjára húzta, és tökéletesen illett a kezére. Le sem vette utána: megtalálták egymást.

Mari gyűrűje

Megrendelésre készült darab. A követ tulajdonosa egyenesen a Himalájából hozta, egy számára fontos út emlékeként. Olyan, mint egy pici hegycsúcs, ezt igyekeztünk is kihangsúlyozni. A tervezés több hetes közös munka volt: együtt rajzoltunk, makettet készítettünk, mire megtaláltuk a végleges formát. A foglalat ezüst, néhány rovátka került rá, ahogy a gyűrűsínre is – ami nem is látható a külső szemlélő számára, mégis visszaköszön benne a szikla nyers, természetes ereje.

Felhős ég

A holdkő egy fényesre polírozott foglalatot kapott: emiatt a gyűrűn látszik a környezet tükörképe. Sokat fotóztam az ablakban, így jó néhány képen az ég látszik a felszínén, innen kapta a nevét. A gyűrűsín nyitott, mint ahogy sok más gyűrűmnél is. Ennek nagyon egyszerű oka van: sok ember keze, az enyém is, érzékenyen reagál a külső hőmérsékletre, melegben megdagadhatnak az ujjak. A nyitott sín lehetővé teszi, hogy az ékszer állítható legyen, így télen-nyáron kényelmesen hordható.

Ezeregy éjszaka

A fekete ónixot egy turbános indiai árustól egy ásványbörzén. A kőben volt három lyuk, később tudtam meg egy hozzáértőtől, hogy valószínűleg azért, mert férfiékszerként használhatták. A lyukakba türkiz- és ezüstgömböcskék kerültek. Az anyagválasztás visszahoz egy kicsit a keleti hangulatból, és kiemeli a fekete ónix erőteljességét.

Oximoron

Ez a gyűrű egy nemzetközi pályázatra készült, aminek keretében kijutott Brüsszelbe. A korall a megmunkálás során elpattant; így került rá a kis ezüstbetét, coriannal is kiegészült, ami aztán megadta az ékszer tartalmi alapját és karakterét. A név a a felhasznált anyagok közti viszonyra utal: a természetes és a mesterséges között ellentét feszül, együtt mégis új minőséget hoznak létre.

Penitencia

Egy medál, ami eredetileg gyűrűnek indult, közben alakult más ékszerré. Gombakorallból készült. A nevét az anyag tulajdonságai hozták: törékeny, morzsalékony, ugyanakkor élesek a peremei, vág és szúr, ha emberi bőrrel érintkezik. Döntés kérdése, hogy valaki felveszi-e: az tudja viselni, aki ezt elfogadja.

Vonal, Síkból térbe

Mindkét ékszer Jermakov Katalin ötvösművész kurzusán készült. A nevük a témamegjelölés, amelyen belül gondolkodnunk kellett. A Vonal műgyantába öntött vörösréz. A műgyanta könnyen formálható anyag, úgy csiszoltam, hogy a rézlemez élével egy síkban legyen, így a fémet nem zárja be az anyag, ami körülfogja, mégis megtartja; hiszen a réz olyan vékony és puha, hogy önmagában eldeformálódna. A Síkból térbe egymásra tett polipropilén lemezkékből áll. A lapkák síkja, ahogy egymásra simulnak, együtt térbeli alakzatot képez.

Cím nélkül

Egy szép lápisz lazuli kő pirittel. A gyűrűsín alul nyitott, így akárhogy próbáltuk fotózni, furcsán mutatott a képeken. Ezért választottuk végül ezt a megoldást. Az eddig bemutatott ékszerek közül ez a gyűrű intenzív kék színe és „névtelensége” miatt egy kicsit kilóg; ugyanúgy, ahogy a róla készült fotóról is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük