Az idei Nobel-békedíj nem titkolt üzenet a világ vezetőinek
Az idei Nobel-békedíj nem titkolt üzenet a világ vezetőinek
A szokásosnál keményebb szavak hangzottak el a díj kihirdetésekor
A Norvég Nobel Bizottság úgy döntött, hogy a 2024-es Nobel-békedíjat a Nihon Hidankyo nevű japán szervezetnek ítéli oda a nukleáris fegyverektől mentes világ megteremtésére tett erőfeszítéseiért.
A szervezet egy alulról szerveződő mozgalom keretében jött létre, és küldetésének tekinti, hogy az 1945 augusztusában Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák okozta katasztrófa túlélőinel lehetőséget biztosítson, hogy megoszthassák a közvéleménnyel személyes élményeiket.
Ezek a szemtanúk (akiket Hibakusha gyűjtőnéven ismert meg a világ) saját tapasztalataikra alapozott felvilágosító kampányokkal, valamint az atomfegyverek elterjedése és használata elleni felhívásokkal öszötnözték és ösztönzik a mai napig is a nukleáris fegyverek elleni széles körű ellenállást világszerte.
A díjátadón elhangzott indoklás és az utána következő sajtótájékoztató a szokásosnál talán kissé határozottabb hangvételű volt, és nem véletlenül. A Bizottság szóvivője hangsúlyozta, mennyire riasztó, hogy az atomhatalmak folyamatosan modernizálják és korszerűsítik fegyverarzenáljukat, és egyre gyakrabban hangzik el a folyamatban lévú konfliktusok során a nukleáris fegyverekkel való fenyegetőzés. Jövőre lesz 80 éve, hogy két amerikai atombomba becslések szerint 120 000 lakost ölt meg Hirosimában és Nagaszakiban. Hasonlóan sokan haltak meg égési és sugársérülések következtében a következő hónapokban és években. A mai nukleáris fegyvereknek sokkal nagyobb pusztító ereje van. Használatuk során milliókat ölhetnének meg, és katasztrofálisan befolyásolnák az egyébként is rohamosan változó éghajlatot: mindez azt jelenti, hogy egy nukleáris háború elpusztíthatja az emberi civilációt.
A Hirosima és Nagaszaki tragédiáját túlélők sorsát sokáig titkolták és elhanyagolták. 1956-ban a helyi Hibakusha egyesületek a csendes-óceáni nukleáris fegyverkísérletek áldozataival együtt megalakították a Nihon Hidankyot, amely azóta is aktívan működik. A szervezet több ezer szemtanú visszaemlékezését rögzítette, állásfoglalásokat és nyilvános felhívásokat ad ki, és delegációkat küld az ENSZ-be és számos békekonferenciára.
A Nobel Bizottság a díj odaítélésének indoklásában kiemelte, hogy már csak nagyon kevesen élnek a túlélők közül, ezért kiemelten fontos, hogy a fiatalabb generációk emlékezetében is megmaradjanak a történtek, mert ez lehet a garancia rá, hogy soha többé ne történhessen hasonló tragédia. Hangsúlyozták, hogy a világ vezetőinek meg kellene ismernie a túlélők visszaemlékezéseit, mert az emberiség történetétének egy olyan pillanatában vagyunk, amikor érdemes emlékeztetni magunkat arra, hogy mik is az atomfegyverek: a világ valaha látott legpusztítóbb fegyverei.