
Így ünnepelték legelőször a magyar költészet napját
Így ünnepelték legelőször a magyar költészet napját
61 évvel ezelőtt.
1964. április 11-én ünnepelték meg első alkalommal a magyar költészet napját. A hivatalos megnyitó ceremóniát április 10-én tartották Budapesten az Egyetemi Színpadon, az Írószövetség költői szakosztálya szervezésében, ennek egy részét a televízió is közvetítette. Az MTI által közreadott hír így foglalja össze, hogyan zajlott a jeles esemény országszerte:
„A középiskolákban az irodalomórákon elsősorban az élő magyar költészet méltatásával emlékeznek meg a költészet napjáról. Sok iskolai irodalmi szakkör költők meghívásával kívánja emlékezetessé tenni az ünnepi műsort. A szavalóversenyek döntőit is a költszet napja jegyében rendezik meg számos középiskolában. Ezen kívül pályázatokat írnak ki egy-egy mai magyar költő munkásságának bemutatására. Az általános iskolák hetedik és nyolcadik osztályaiban a magyarórákon főként klasszikus költőink munkásságának méltatásával emlékeznek meg a költészet napjáról.”
A Magyar Rádió aznapi műsorában költészetnapi műsorblokkok szerepeltek, természetesen a megszokott műsorrendhez illeszkedve. Íme, az adásrend:


Ekkor jelent meg először a Szép versek versantológia is a Magvető kiadásában, az 1963-ban publikált kortárs lírai művekből válogatva. 91 költő 253 verse szerepel a kötetben, köztük olyan művek, mint Kormos Istvántól a Vonszolnak piros delfinek, vagy Pilinszky Jánostól a Nagyvárosi ikonok.