Már tanúsítvánnyal is igazolható, hogy egy könyvet emberi lény hozott létre

Már tanúsítvánnyal is igazolható, hogy egy könyvet emberi lény hozott létre

Már tanúsítvánnyal is igazolható, hogy egy könyvet emberi lény hozott létre

Fölösleges aggodalom, vagy indokolt lépés?

A Human Authored online portál lehetővé teszi tagjai számára, hogy regisztrálják könyvüket, és egy speciális logót használjanak a borítón és a promóciós anyagokon, amely azt bizonyítja, hogy  művet ember hozta létre, nem pedig mesterséges intelligencia.

A kezdeményezés az Authors Guild nevű érdekképviseleti szervezet nevéhez fűződik. Saját bevallásuk szerint nem a technológiai fejlődést tagadják meg vagy utasítják el, csak az átláthatóság igénye vezette őket, és az, hogy az olvasók emberi kapcsolatok és valódi történetmesélés iránti vágyának megfeleljenek. A szerzők továbbra is jogosultak arra, hogy a mesterséges intelligenciát helyesírás-ellenőrzési vagy kutatási eszközként használják, de a tanúsítvány azt jelzi, hogy maga az irodalmi kifejezés, és a hang, amelyet a szerző megszólaltat az írásban, emberi értelemből fakad. A szervezet tagjai szerint minderre azért van szükség,mert az átláthatóság arra vonatkozóan, hogy hol és hogyan használták az AI-t az írott művekben, alapvető fontosságú az írók és az olvasók közötti bizalmi kapcsolat fenntartásához.

Bár jelenleg csak a regisztrált tagok használhatják műveikhez a logót, az Authors Guild azt tervezi, hogy hamarosan megnyitja a lehetőséget azok számára is, akik nem tagjai a szervezetnek. 

Egy másik egyesület, a angliai Society of Authors már korábban érzékelte a mesterséges intelligencia elterjedésével kapcsolatban felmerülő dilemmákat, és olyan irányelveket állított össze, amelyek biztosítékot jelenthetnek a szerzők számára a mesterséges intelligencia nem kívánt hatásaival szemben. A szervezet  tavaly egy felmérést is végzett, amely szerint a fordítók több, mint egyharmada veszítette el munkáját a generatív mesterséges intelligencia miatt. A felmérés fényében az Egyesült Királyság legnagyobb írók, illusztrátorok és fordítók szakszervezete arra a következtetésre jutott, hogy sürgősen szükség van az AI-eszközök szabályozására, hogy biztosítsák azok etikus és törvényes fejlesztését és felhasználását.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük